Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Power Source | Solar |
| Type | Computerized |
| Material | Iron, Steel & Mild Steel |
| Size | Customized |
| Ramps | Not Included |
| Design Type | Modular |
| Load Capacity | 10 To 200 Ton |
| Weighing Capacity | 10 To 200 Ton |
| Features | Fully Welded Modular Weighbridge |
| Color | Cutomized |
| Brand | Technoweigh India |
| Platform Size | 6 x 3 m, 7.5 x 3 m, 8 x 3 m, etc |
| Capacity | 30t to 100t |
| Number of Load Cells | 4 to 6 |
| Platform Size | Capacity | Number of Load Cells |
| 6 x 3 m | 30t | 4 |
| 7.5 x 3 m | 30t/40t/50t | 4 |
| 8 x 3 m | 30t/40t/50t/60t | 4 |
| 9 x 3 m | 40t/50t/60t/td> | 04/06/13 |
| 10 x 3 m | 50t/60t | 04/06/13 |
| 12 x 3 m | 50t/60t/80t | 4 |
| 14 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 15 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 16 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 06/08/13 |
| 18 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 8 |
| 20 x 3 m | 80t/100t | 08/10/13 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Weighing Capacity | 200 ton |
| Weighing Type | Truck |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Technology Type | Computerized |
| Size | 2100*2100 mm |
| Installation Type | Pit Mounted |
| Construction Type | Modular |
| Rated Load | 10 to 200 Ton |
| Brand | Mettler Toledo |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Pit Less, Pit Type, Mobile Weighbridge |
| Features | Fully Welded Modular Weighbridge |
| Country of Origin | Made in India |
| Platform Size | 6 x 3 m, 7.5 x 3 m,8 x 3 m, etc. |
| Capacity | 30t to 100t |
| Number of Load Cells | 4 to 10 |
| Application | Industrial |
| power source | electricity |
| Ton | 60, 80, 50,100 |
| design type | pit less |
| Platform Size | Capacity | Number of Load Cells |
| 6 x 3 m | 30t | 4 |
| 7.5 x 3 m | 30t/40t/50t | 4 |
| 8 x 3 m | 30t/40t/50t/60t | 4 |
| 9 x 3 m | 40t/50t/60t | 4/6 |
| 10 x 3 m | 50t/60t | 4/6 |
| 12 x 3 m | 50t/60t/80t | 4 |
| 14 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 15 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 16 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6/8 |
| 18 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 8 |
| 20 x 3 m | 80t/100t | 8/10 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Type | Mechanical |
| Weighing Capacity | 10 To 200 Ton |
| Brand | Technoweigh India |
| Load Capacity | 10 To 200 Ton |
| Features | Fully Welded Modular Weighbridge |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Supply | 220V/50HZ |
| Accuracy | 5kg/10kg/20kg |
| Material | Steel & Mild Steel |
| Capacity | 100 tons |
| Platform Size | Capacity | Number of Load Cells |
| 6 x 3 m | 30t | 4 |
| 7.5 x 3 m | 30t/40t/50t | 4 |
| 8 x 3 m | 30t/40t/50t/60t | 4 |
| 9 x 3 m | 40t/50t/60t | 4/6 |
| 10 x 3 m | 50t/60t | 4/6 |
| 12 x 3 m | 50t/60t/80t | 4 |
| 14 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 15 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 16 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6/8 |
| 18 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 8 |
| 20 x 3 m | 80t/100t | 8/10 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Weighing Capacity | 10 To 200 Ton |
| Weighing Type | Truck |
| Power Supply | 230 v |
| Type | Digital |
| Technology Type | Electronic |
| Installation Type | Pit Type |
| Construction Type | Modular |
| Material | Steel & Mild Steel |
| Load Capacity | 10 To 200 Ton |
| Brand | Technoweigh India |
| Platform Size | 9 x 3 m, 7.5 x 3 m, 10 x 3 m, etc. |
| Bridge Material | R.C.C. (Concrete) |
| Life Span | More than 50 years |
| Capacity | 50t to 100t |
| Number of Load Cells | 4 and 6 |
| Platform Size | Capacity | Number of Load Cells |
| 7.5 x 3 m | 50t/60t/80t | 4 |
| 9 x 3 m | 50t/60t/80t | 4 |
| 10 x 3 m | 60t/80t/100t | 4 |
| 12 x 3 m | 60t/80t/100t | 4 |
| 14 x 3m | 60t/80t/100t | 4 |
| 16 x 3 m | 60t/80t/100t | 6 |
| 18 x 3 m | 60t/80t/100t | 6 |
| 20 x 3m | 80t/100t | 06/08/13 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| System type | Platform |
| Weighing Capacity | 10 To 200 Ton |
| Installation Type | Pit Type |
| Accuracy class | Class III |
| Size | Customized |
| Type | Computerized |
| Display type | LCD |
| Platform size | 16 x 3 mtr |
| Power Supply | 220 v |
| Output signal | 4-20 mA |
| Material | Mild Steel |
| Ramps | Customized |
| Features | Fully Welded Modular Weighbridge |
| Color | Cutomized |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Technoweigh |
| Load Capacity | 2 to 200 metric ton |
| Length | Upto 12 m |
We are engaged in offering our clients a superior quality range of Static Weighbridge which is sturdy in construction. We design Static Weighbridge and the given product following industrial standards by making use of best quality material and modern technology.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Platform Size | 12 x 3 m |
| Weighing Capacity | 10 To 200 Ton |
| Installation Type | Pit Type |
| Size | Customized |
| Usage/Application | Industrial, Calibration |
| Type | Truck Scale |
| Power Supply | 220 v |
| Load Capacity | 10 To 200 Ton |
| Brand | Technoweigh India |
| Material | MS |
| Ramps | Customized |
| Features | Fully Welded Modular Weighbridge |
| Color | Cutomized |
| Country of Origin | Made in India |
| Accuracy | 50 kg |
| Weighing Type | Digital, Electronic & Computerized |
| Cable Length | 20m |
| Display Type | XK3190D10P |
Additional Information: