Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Platform Size | 9 x 3 m |
| Weighing Capacity | 100 ton |
| Weighing Type | Truck |
| Technology Type | Computerized |
| Installation Type | Pitless |
| Construction Type | Modular |
| Service Location/City | All India |
| Is It Provide AMC | Provide Amc |
| Brand | Citizen |
| Load Capacity | 120 ton |
| Voltage | 230 v |
| Material | Mild Steel |
| Platform sizes | 3m x 21m,3.2 m x 21 m |
| Rated Load | 20 to 180T |
| Max Capacity | 30 T to 120T |
| U-Beam thickness | 4 mm,5 mm,6 mm,8 mm |
| Channel beam height | 220 to 300 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Platform Size | 9 x 3 m |
| Weighing Capacity | 5 To 200 Ton |
| Weighing Type | Truck |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Computerized |
| Technology Type | Computerized |
| Installation Type | Portable |
| Construction Type | Modular |
| Power Supply | 230 v |
| Model Name/Number | Tw5+150kd |
| Calibration | Fully Automatic |
| Top Plate Thickness | 10 mm |
| Accuracy | 0.1 % |
| Voltage | 230 v |
| Material | Mild Steel |
| Operating Temperature | -10 - 50 degree c |
| Features | Fully welded modular design |
| Load Capacity | 5 To 200 Ton |
| Brand | Technoweigh India |
| Country of Origin | Made in India |
Technoweigh India is an organization manufacturing, exporting and supplying a range of Industrial Weighbridge, Load Cell, Electronic Weighing Scale, Weigh in Motion, Electronic Weighbridge, Highway Weighbridge for Industrial and much more. Manufactured using cutting-edge technology, our products are widely applauded for easy installation, low maintenance, load-bearing capacity, and sturdy construction. We obtain only factory-tested raw material from a reckoned vendor base of the industry. Owing to this, our products are used in roads, highways and various areas for measuring the weight of vehicles.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material | Iron |
| Power Source | Electric |
| Type | Electronic |
| Platform Size | 9 x 3 m |
| Design Type | Modular |
| Weighing Capacity | 120 ton |
| Brand | Techno |
| Input Voltage | 230 v |
| Installation Type | Pit Type |
How much you could save when your weighbridge is functioning accurately:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Platform Size | 12 m |
| Installation Type | Surface Mounted |
| Weighing Type | Mechanical |
| Weighing Capacity | 200 ton |
| Brand | Technoweigh India |
| Voltage | 220 v |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 10 kg |
| Power Source | Solar |
| Top Plate Thickness | 10 mm |
How much you could save when your weighbridge is functioning accurately:
Additional Information:
Product Details:
| Platform Size | 7 x 3 m |
| Weighing Capacity | 100 ton |
| Weighing Type | Vehicle |
| Technology Type | Computerized |
| Installation Type | Portable |
| Construction Type | Modular |
| Load Capacity | 100 ton |
| Voltage | 230 v |
| Material | Mild Steel |
How much you could save when your weighbridge is functioning accurately: