Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 12 x 3 m |
| Installation Type | Pit Type |
| Type | Digital |
| Platform Size | 12 x 3 m |
| Brand | Essae |
| Power Supply | 230 v |
| Weigh Bridge Length | 1 Mtr, 2 Mtr, 3 Mtr, 4 Mtr, 5 Mtr, 6 Mtr, 7 Mtr, 8 Mtr, 9 Mtr, 10 Mtr, 12 Mtr, 15 Mtr, 16 Mtr, 18 Mt |
| Top Plate Thickness | 10 mm |
| Accuracy | 0.1 % |
| Material | Mild Steel |
| Operating Temperature | -10 - 50 degree c |
| Weighing Capacity | 60 ton |
| Load Capacity | 100 ton |
| Platform Size | Capacity | Number of Load Cells |
| 6 x 3 m | 30t | 4 |
| 7.5 x 3 m | 30t/40t/50t | 4 |
| 8 x 3 m | 30t/40t/50t/60t | 4 |
| 9 x 3 m | 40t/50t/60t | 4/6 |
| 10 x 3 m | 50t/60t | 4/6 |
| 12 x 3 m | 50t/60t/80t | 4 |
| 14 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 15 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6 |
| 16 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 6/8 |
| 18 x 3 m | 50t/60t/80t/100t | 8 |
| 20 x 3 m | 80t/100t | 8/10 |
Additional Information: